1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

مشاوره سئو؛ وظایف و تعهدات (کندو پلاس ۲)

کندو پلاس دو این بار با همراهی بابک بنیادی با موضوع مشاوره سئو، تعهدات و وظایف یک مشاور در روز چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه در اسکای روم برگزار شد.

کندوپلاس ۲ با رویکردی تجربه محور در حوزه مشاوره سئو در ابتدا با ارائه‌ای از بابک بنیادی آغاز شد.

بابک بنیادی در بحث مرتبط با مشاوره سئو از نگاه یک متخصص به سؤالات و دغدغه‌هایی از جمله چه زمانی به مشاوره سئو نیاز داریم؟ شرح وظایف یک متخصص سئو، سیستم گزارش‌گیری تبادلات مستندات، تعهدات کارفرما و چالش‌ها و خط قرمزهای یک پروژه سئو پاسخ داد.

بابک در ابتدا در خصوص شرح وظایف مشاور، منتور و مربی در یک مشاوره سئو توضیحات کاملی دارد تا شرکت‌کنندگان دید واضحی از شرح شغلی و وظایف هر یک داشته باشند.

توافق اولیه، مرز بین انتظارات و وظایف را مشخص می‌کند

بابک بنیادی و امین اسماعیلی قبل از شروع ارائه، در خصوص مرز بین انتظارات و وظایف یک مشاور سئو صحبت کرد و در نهایت به این نتیجه رسیدند که قرارداد اولیه‌ای که به‌عنوان توافقنامه بین طرفین امضا می‌شود تا حد زیادی مرز بین تعهد و انتظار را مشخص می‌کند.

مشاور کیست؟ منتور کیست؟

ارائه بابک بنیادی با تعریف دقیق مسئولیت‌های یک مشاور شروع شد. از نگاه این متخصص، مشاور هیچ مسئولیتی روی کیفیت انجام کار ندارد و تنها راه و روش کار را نشان می‌دهد.

منتور پاسخ‌دهنده سؤالات تیم است و مسیر مشخصی را به تیم نشان می‌دهد اما شرح وظایف مربی تفاوت اساسی با مشاور و منتور دارد چرا که مربی بابت کیفیت و خروجی انجام کار نیز مسئولیت دارد.

تیم آموزش پذیری دارد اما کارفرما نه

نکته قابل‌توجه که در حین ارائه توجه کاربران را به خود جذب کرد این است که بابک اعتقاد دارد در هر پروژه سئو، تیم قابلیت آموزش پذیری دارد اما یک مشاور سئو توان تغییر باورهای کارفرما را ندارد. علاوه بر این ارتباط مناسب با تیم داخلی یک سازمان، کلید موفقیت در یک پروژه سئو است.

گزارش‌نویسی، نقطه عطف پروژه سئو

ارائه تجربه محور بابک بنیادی در خصوص دغدغه‌های کارفرما و مشاوران ادامه پیدا کرد تا درنهایت به بحث گزارش‌نویسی و ارائه گزارش عملکرد به کارفرما رسید.

از نگاه این متخصص، گزارش‌نویسی هفتگی و ماهانه در خصوص بررسی وضعیت افت و رشد پروژه، ضمیمه کردن مستندات و برنامه‌ها، وضعیت رقبا و شرح کارهای انجام‌گرفته باید به‌صورت جزئی نوشته شود تا کارفرما از کوچک‌ترین تسک‌های انجام‌شده از جمله تغییر لینک‌های داخلی نیز اطلاعات کافی داشته باشد.

پرسش و پاسخ با شرکت‌کننده‌های کندو

در انتها و پس از ارائه بابک بنیادی گفت‌وگویی تجربی محور در خصوص وظایف کارفرما و متخصص سئو بین امین اسماعیلی و بابک بنیادی انجام شد و در انتها در خصوص تعهدات و وظایف یک مشاور، منتور و مربی بحث جذاب پرسش و پاسخ کاربران آغاز شد و امین اسماعیلی با همراهی بابک بنیادی پاسخگوی سؤالات کاربران و شرکت‌کنندگان بودند.

در انتها با توجه به حجم سؤالات زیاد و اتمام وقت وبینار، پرسش و پاسخ به اتمام رسید و  امین اسماعیلی در خصوص موضوع کندوپلاس بعدی که قرار است در مورد سئو تکنیکال صحبت بحث شود اطلاعات جزئی به کاربران ارائه داد.

 

نظرات کاربران

بابک بنیادی

مشاور و مربی حوزه بازاریابی دیجیتال (استراتژی، سئو و کمپین های تبلیغاتی)

منابع پیوست

فایل ارائه