درباره دستگاه همودیالیز سیناطب

دستگاه همودیالیز چیست؟

دستگاه همودیالیز یا دستگاه کلیه مصنوعی یک دستگاه پزشکی است که برای تصفیه خون بیماران با کمبود کارایی کلیه استفاده می گردد. در این دستگاه، خون بیمار از طریق یک لوله به دستگاه منتقل شده و در آن با استفاده از فرآیند همودیالیز، مواد زائد و سموم را از خون حذف می کند. سپس خون تصفیه شده به بدن برگشت داده می شود. این فرآیند به صورت مداوم و در جلسات متعدد در هفته صورت می گیرد.

نحوه عملکرد دستگاه کلیه مصنوعی

دستگاه همودیالیز یک دستگاه پزشکی است که برای تصفیه خون از مواد زائد و سموم استفاده می گردد. این دستگاه با استفاده از فرآیند همودیالیز، خون را از بدن بر می دارد، آن را تصفیه می کند و سپس به بدن باز می گرداند.

برای شروع فرآیند همودیالیز، پرستار یا پزشک نخست به بيمار يک سري لوله هاي کوچک را در دستگاه قرار مي دهند. سپس با استفاده از يک نوع سوئيچ خاص، خون بيمار به دستگاه منتقل مي گردد. در دستگاه، خون به يک فيلتر خصوصي تحت عنوان «دياليزور» منتقل مي شود. اين فيلتر شامل يک سري لوله کوچک و يک جفت غشاء نايلون است.

در اين مرحله، خون به صورت فشرده از طريق لوله هاي کوچک و غشاء نايلون عبور مي کند. در اين فرآيند، مواد زائد و سموم خون به صورت خودکار جذب شده و به داخل فيلتر منتقل می گردد. سپس، خون تصفیه شده به صورت پاک شده از دستگاه خارج مي شود.

فرآیند همودیالیز باید به صورت منظم و برای چند ساعت در روز تکرار شود. بسته به نیاز بیمار، فرآیند همودیالیز ممکن است چندین بار در هفته تکرار شود.

اصلی ترین اجزای دستگاه همودیالیز

دستگاه کلیه مصنوعی شامل اجزای مختلفی است که هر کدام وظایف خاص خود را در فرآیند همودیالیز دارند. اجزای این دستگاه عبارتند از:

 • ماشین همودیالیز

این دستگاه برای تصفیه خون به کار می رود. در واقع، ماشین همودیالیز به عنوان قلب دستگاه عمل می کند.

 • فیلتر

فیلتر برای جداسازی آب و سایر فضولات اضافه شده به خون استفاده می گردد.

 • لوله های خون

لوله های خون برای جا به جایی خون به دور از بدن به دستگاه همودیالیز استفاده می شوند.

 • سوئيچ تغییر جریان خون

این سوئيچ برای تغيير جهت جريان خون در لوله ها استفاده مي گردد.

 • پمپ

پمپ برای پخش کردن محلول شور به صورت چشمگیر و چسبیدگى آن به دیواره لوله ها استفاده می گردد.

 • محلول شور

محلول شور برای تعادل الکترولیت ها و جایگزین کردن آب از خون استفاده می گردد.

 • کانکشن

کانکشن برای اتصال لوله های خون به دستگاه همودیالیز استفاده می گردد.

 • سيستم کنترل

سيستم کنترل برای کنترل فشار و دبي خون در لوله ها و همچنین نظارت بر عملکرد دستگاه همودياليز استفاده می گردد.

عملکرد دستگاه کلیه مصنوعی در تصفیه خون از طریق جا به جایی خون به دور از بدن، جداسازی فضولات و آب اضافی، تعادل الکترولیت ها و جایگزین کردن آب از خون، و نظارت بر فشار و دبي خون در لوله ها و عملکرد دستگاه است.

چه زمانی باید از دستگاه همودیالیز استفاده کرد؟

استفاده از دستگاه کلیه مصنوعی برای بیمارانی مناسب است که کارکرد کلیه های آن ها به طور جدی تخریب شده و نتوانند به طور موثر از طریق رژیم غذایی و دارو ها مدیریت شوند. همچنین، برای بیماران با علائم شدید کم خونی، اختلالات الکترولیت، اسیدزایی و گاز دهان و دستگاه گوارش نامناسب، همودیالیز تجویز می گردد.

در صورت عدم تحمل به دستگاه کلیه مصنوعی، روش های جایگزین مانند دستگاه پرفشار خون (CRRT) و چرخش خون (SCUF) نظیر همودياليز پيروزي فعال (CAPD) مورد استفاده قرار مي گيرند.

خرید دستگاه همودیالیز

هنگام خرید دستگاه کلیه مصنوعی باید به نکاتی زیر توجه کرد:

 • کیفیت دستگاه

باید از کیفیت دستگاه اطمینان حاصل گردد و بهتر است از برند های معتبر و معروف خریداری شود.

 • قابلیت های دستگاه

باید قابلیت های دستگاه را با نیاز های خود مقایسه کنید و به دستگاهی با قابلیت های مناسب برای شما توجه کنید.

 • سرویس پس از فروش

برند های معتبر و معروف علاوه بر کیفیت، سرویس پس از فروش نیز به خوبی رعایت می کنند. لذا به سرویس پس از فروش دستگاه توجه کنید.

 • قطعات یدکی

قطعات یدکی دستگاه کلیه مصنوعی در صورت نقص چندان در بازار چندان در دسترس نخواهد بود. لذا به تامین قطعات یدکی و سادگی تعوض آن ها توجه کنید.

 • قیمت دستگاه همودیالیز

همان طور که می دانید، همودیاليز يكي از درمان هاي گران قيمت است. لذا به هزینه دستگاه توجه کنید و با توجه به بودجه خود، دستگاهی مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

عوامل موثر بر قیمت دستگاه همودیالیز

قیمت دستگاه کلیه مصنوعی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • برند و کیفیت دستگاه

برند های مختلف دستگاه همودیالیز با کیفیت های مختلف تولید می شوند و قیمت آن ها نیز با توجه به کارایی و کاربرد آن ها متفاوت است.

 • تکنولوژی استفاده شده در دستگاه

دستگاه های همودیالیز با تکنولوژی های مختلف ساخته می شوند و قطعات الکترونیک، سطح پاسخگویی به نسبت فرکانس، سرعت پاسخگویي، اصلاح خطا و … از جمله عواملي هستند كه قيمت را تحكيم مي كنند.

 • قابلیت های اضافي دستگاه

برخي از دستگاه های همودياليز، اضافه قابليت های جانبى را نظير خودكار سازى، ساماندهى پارامتر های خونی، ارتباط با ساير دستگاه هاى پزشكى و … دارند كه قيمت را بالاتر می برد.

 • محل تولید و توزیع

قیمت دستگاه کلیه مصنوعی در کشور های مختلف به دلیل تفاوت در شرایط تولید و توزیع، متفاوت است.

 • نحوه خرید

خرید از طریق نمایندگان رسمی یک برند، فروشگاه های آنلاین یا خرید مستقیم از شرکت سازنده نقش مهمی در قیمت گذاری دستگاه همودیالیز دارد.